Opłata mocowa dla gospodarstw domowych 2021… Niestety dotknie również klientów indywidualnych.

Tu jednak kolejny raz okazuje się, że właściciele systemów PV ucierpią znacznie mniej niż te osoby, które wcześniej nie zainwestowały w elektrownie słoneczną.

1) 1,87 zł na miesiąc – w odniesieniu do odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej.

2) 4,48 zł na miesiąc – w odniesieniu do odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej.

3) 7,47 zł na miesiąc – w odniesieniu do odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej.

4) 10,46 zł na miesiąc – w odniesieniu do odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym zużywających rocznie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej.

5) 0,0762 zł/kWh – w odniesieniu do innych odbiorców końcowych – w tym dla firm

 

Maciej Plamowski

Giosan SC

 

 

 

 

6 odpowiedzi

 1. dla pozostałych grup odbiorców w przyszłym roku opłata ta uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59)

  1. Niestety organy decyzyjne zapowiadają, że w przypadku gdy nie uzbierają 5,6 mid przedłużą opłatę na pozostałe godziny => 22 00 – 6:59

 2. W obliczu ciągłych zmian cen prądu i posunięć mających na celu podtrzymywanie elektrowni węglowych zamiast inwestycji w OZE, być może warto się zastanowić na instalacją fotowoltaiki. Zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm może się to okazać najlepszym zabezpieczeniem zarówno przed energetycznym blackoutem, jak i stałymi podwyżkami cen prądu.

  1. To oczywiście prawda. Inwestycje OZE to była i jest alternatywa. W 2021 roku dla wielu firm będzie konieczność.
   Wprowadzenie OPŁATY MOCOWEJ to tak naprawdę ewaluacja wzrostu kosztów energii o 55%. Dla wielu podmiotów
   jest to poziom na, który nie mogą sobie pozwolić.

 3. To kolejny sygnał by nie zwlekać z instalacją fotowoltaiczną.Słońce w Polsce jest zdecydowanie pewniejsze od ceny prądu.

 4. Całość kosztów zależeć będzie między innymi od:

  Wcześniejszego zużycia energii w godzinach szczytowego poboru
  Prognoz dotyczących zapotrzebowania na prąd i energię w danym Roku Dostaw.
  Prognoz kosztów funkcjonowania utrzymania całego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *