FOTOWOLTAIKA W POLSCE CO TAK NAPRAWDĘ NAS CZEKA ?

Wiele osób dzisiaj zadaje sobie pytanie jak będzie wyglądała sytuacja w Polsce w najbliższych latach w obszarze rozwoju fotowoltaika? Czy obecnie wypracowany trend wzrostowy utrzyma swoją dynamikę? Czy dedykowane dofinansowania to główny czynnik motoryczny całej branży. Czy zatrzymanie lub zmniejszenie wsparcia rządowego osłabi lub nawet zatrzyma dynamikę wzrostu?

Wygląda na to, że sektor pomimo różnego rodzaju elementów blokujących radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Estymacje roku 2020 zostały już dawno przekroczone a nawet najwięksi ignoranci muszą stwierdzić, że instalacje PV rosną jak „grzyby po deszczu” zmieniając na zawsze wygląd naszych gospodarstw domowych.

 

SYSTEMY FOTOWOLTAICZNE W POLSCE W 2021   

 

Prognozy ekspertów mówią, że 2021 roku w Polsce zbudujemy ok. 70% więcej instalacji niż w roku bieżącym. To powoduje, że firmy działające w tym obszarze będą rozbudowywać swoje struktury administracyjne i eksploatacyjne. Z całą pewnością będą potrzebni specjaliści z obszaru projektowania instalacji a nawet sprzedaży. Jeśli chodzi o sprzedaż, to w tym przypadku cała branża ma spore braki. Można zatem spodziewać się dużego eksosudusu osób z kompetencjami handlowymi z branży FMCG. Już widzieliśmy wcześniej takie przypadki w Polsce.

 

KLUCZOWE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA ROZWÓJ SYSTEMÓW PV

Dużym kamieniem milowym w rozwoju systemów PV była nowelizacja ustawy OZE z 2016 roku. Model wprowadzonych opustów w tym czasie uplasował Polskę w czołówce Europy. To było znakomite rozwiązanie ukierunkowane  oczywiście na konsumentów ostatecznych. Wymiana barterowa ilości KW to jedno z najlepszych rozwiązań w tym obszarze, które pozwala prawie całkowicie zapomnieć o planowanych zmianach cen energii. Stały odpływ przychodów operatora energetycznego będzie zmuszał go do zmian jednostkowych cen energii. To są standardowe zasady P&L w każdej organizacji pracującej na takim narzędziu. Warunkiem koniecznym jest jednak odpowiednio dobrana instalacja PV. Instalacja,  która w 100% zabezpieczy potrzeby bez konieczności dodatkowego zakupu energii od operatora.

 

PROGRAMY WSPIERAJĄCE INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE .

 

W całym zjawisku nie można też pominąć wszystkich programów wspierających zakup instalacji.  Najpopularniejszy program to oczywiście ,,Mój prąd’’ oferujący 5000 PLN,  które można otrzymać w formie dofinansowania do inwestycji. Jest to nie mała suma zwłaszcza dla posiadaczy mniejszych instalacji. Wartość dofinansowania w takim przypadku może stanowić nawet 30% całego kosztu. Nie bez znaczenia jest też rosnąca  świadomość Polaków w tym obszarze. Wszystkie elementy wspierające pozwoliły Polsce odnotować w 2019 roku wzrost zainstalowanych elektrowni słonecznych na poziomie 175% roku poprzedniego. Finalnie oznaczało, że Polska osiągnęła 1,3 GWp.

Założenia na 2020 rok to poziom ok 2,5 GWp . To wartość którą wcześniej Polska budował przez 4 lata.

 4 GWp mocy w Polsce w 2021 roku  

                 Prognozy IEO wskazują,  że na koniec 2021 roku skumulowana moc fotowoltaiki powinna przekroczyć nawet ok. 4,2 GW. To będzie rezultat 5-letniej pracy w latach 2015 -2020. Imponujący wynik obok którego nie można przejść obojętnie. W kolejnych latach dynamika % już nie jest tak ambitna ale wartościowa dalej tak.

 

W 2021 roku z całą pewnością wzrośnie udział ,,Ferm PV” w stosunku do całego obszaru fotowoltaiki w Polsce. Ten element będzie miał oczywiście wpływ na obniżający się śrdni koszt KW. To jednak nie zmieni obecnie funkcjonującego trendu w którym głównym beneficjentem będzie inwestor indywidualny. W GIOSAN nasuwają nam się zatem trzy ostateczne wnioski.

 

  1. przewidujemy dalszy, mocno ugruntowany wzrost ilości instalacji PV w Polsce w kolejnych latach.
  2. spodziewamy się spadku kosztów 1KW  wraz z rosnącymi kosztami prądu.
  3. prognozujemy że programy wspomagające zostaną utrzymane, a linie kredytowe na fotowoltaikę będą coraz niższe.

 

Chciałoby się powiedzieć żeby tak wyglądały inne branże w Polsce.

 

Maciej Plamowski

Giosan SC

 

 

 

 

2 odpowiedzi

  1. Bardzo dobry artykuł,który jasno i przejrzyście pokazuje przyszłość tej branży.tendencja wzrostowa jest niesamowita i daje gwarancję inwestycji.Jest to jedna z niewielu dziedzin na której zarabiają wszystkie strony i to gwarantuje sukces przez lata.

    1. Branża OZE odnotowała ogromny wzrost nawet w okresie pandemii. Założenie które mieliśmy na ten rok zrealizujemy ze sporą nadwyżką.
      Cyfry na 2021 rok opisują poziom 4 GW elektrowni słonecznych w Polsce. To tyle co Polska zrealizowała przez ostatnie 6 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *