Wydajność systemów PV zjawisko zacienienia

Systemy fotowoltaiczne obecnie cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Nic dziwnego. Korzyści płynące dla użytkownika instalacji PV są jasno określone w kwotach i czasie. Dobrze zbilansowana instalacja fotowoltaiczna to koszt, który potrafi się zwrócić nawet w ciągu 5 lat. Do tej pory taki parametr nie był osiągalny dla Polaków. Jeszcze 2 lata temu ten okres był praktycznie dwa razy dłuższy, dlatego (mając to na uwadze) 5 lat to naprawdę bardzo krótki czas.

Wydajność systemów PV zjawisko zacienienia

Panele fotowoltaiczne – na jakie wsparcie możesz liczyć?

Jeśli jednak z różnych powodów nie chcesz inwestować w fotowoltaikę własnych środków, możesz skorzystać z różnych korzystnych rozwiązań.

Po pierwsze: kredyty na fotowoltaikę

W obecnej sytuacji banki oferują kredyty na fotowoltaikę na niespotykanych do tej pory warunkach. Oprocentowanie kredytu fotowoltaicznego jest dostępne już od 3% bez jakichkolwiek ukrytych kosztów.

Po drugie: dofinansowania na fotowoltaikę

Państwo również mocno wspiera działalność inwestycyjną w obszarze systemów PV. Programy „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” to konkretne korzyści dla przyszłego właściciela instalacji PV. Tu w zależności od mocy systemu fotowoltaicznego można zaoszczędzić nawet ponad 50%.

Fotowoltaika – umowa prosumencka, wymiana barterowa

Umowa prosumenta to zdecydowanie najlepszy dokument w Europie. Wymiana barterowa, choć obarczona podatkiem 20% i 30%, pozwala praktycznie zapomnieć o nadchodzących podwyżkach za energię elektryczną.

Które obszary mają największy zysk z paneli fotowoltaicznych?

Naszym zdaniem trzy najważniejsze płaszczyzny, które odnoszą korzyści dzięki fotowoltaice to:

 1. Ekologia.
 2. Ekonomia.
 3. Niezależność.

Jeśli zdecydowałeś się na swoją własną elektrownię słoneczną, to jesteś już w zupełnie innym wymiarze. Masz pełne prawo korzystać z tych trzech obszarów, o których pisałem wcześniej. Nie wszystko jednak wygląda tak różowo…

Fotowoltaika a zacienienie – wróg wydajności instalacji PV?

Bardzo często sprzedawcy systemów pomijają fakt zacienień, który ma kluczowy wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Kominy, krzywizny dachu, roślinność, budynki sąsiada, zanieczyszczenia – istotnie wpływają na działanie fotowoltaiki. Nie wolno tego faktu ignorować. Należałoby zatem zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem.

Optymalizatory fotowoltaiczne – czy warto?

Z uwagi na charakter instalacji fotowoltaicznej (system szeregowy) każda przeszkoda słoneczna może w znaczący sposób obniżyć produkcję prądu. Do tej pory niewiele firm potrafiło sobie radzić z tym zjawiskiem. Jeśli jednak inwestor wybrał system z optymalizatorami, to zasadniczo mógł je pominąć. Miało to jednak ogromne znaczenie na ostateczny koszt instalacji paneli fotowoltaicznych.

Nie wszystkie osoby były w stanie zainwestować ok. 500 PLN na każdy kW. Wysokie koszty takich działań związane były z tym, że optymalizacja musiała być montowana do każdego modułu PV lub na każdą parę takich modułów.

Innowacyjny system z optymalizacją – remedium na zacienienia?

Wydajność systemów PV zjawisko zacienienia

 

 

Obecnie jeden z przodujących producentów inwerterów potwierdził wprowadzanie w IV kwartale 2020 roku nowego innowacyjnego systemu z optymalizacją na wybranych modułach fotowoltaicznych. To bardzo dobra informacja dla wszystkich przyszłych inwestorów w system PV. Wydajność systemów PV zjawisko zacienienia już nie będzie problemem dla nikogo. Nie będzie już wiązało się z poniesieniem ogromnych dodatkowych kosztów. Ta zmiana z całą pewnością przekona kolejne osoby na założenie instalacji PV na swoje własne potrzeby.

 

Czytaj też: Wybieramy firmę montującą panele fotowoltaiczne – na co zwrócić uwagę?

13 odpowiedzi

 1. Ponieważ to blog jest to mam pytanie związane z tematem fotowoltaiki ?Zauważyłam w waszej ofercie możliwość przeprowadzenia inspekcji powykonawczej .Podoba mi się ten pomysł ponieważ można wyeliminować błędy powykonawcze .Czy przeprowadza się go w trakcie montażu czy bezpośrednio po .Jakie są koszty takiej inspekcji .I czy wykonujecie państwo inspekcję na instalacjach nie montowanych przez was.Będę wdzięczna za informacje .Z poważaniem.

  1. Dzień dobry

   Bardzo dziękuję za zainteresowanie naszym blogiem. W odpowiedzi na Pani pytanie informuję ,że Inspekcje wykonujemy wyłącznie po zakończeniu instalacji. Można audytować zakończoną pracę czyli finalny produkt. Jeśli chodzi o rodzaj inspekcji to możemy zaproponować kilka wariantów z inspekcją biegłego sądowego włącznie. Zakres i model inspekcji ustalamy każdorazowo z klientem wg jego potrzeb. Tak prowadzimy inspekcje również na innych instalacjach wykonywanych przez innych wykonawców.

  1. Panie Jarku. Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą. Standard Giosan to 14 dni od momentu przyjęcia zlecenia do realizacji. Nie cedujemy prac podwykonawcom. Wszystkie instalacje budujemy własnymi ekipami instalatorskimi. Każda osoba, która wchodzi w skład zespołu monterskiego ma uprawnienia SEP potwierdzone zdanym egzaminem państwowym.
   Jeśli potrzebuje Pan wsparcie w obszarze systemów PV chętnie podzielimy się naszą ekspercką wiedzą.

   GIOSAN ,,Żyj na ziemi, zarabiaj na słońcu’’

 2. Dzien dobry, zamiesviliscie Panstwo informację na swojej stronie odnośnie czyszczenia paneli, chciałabym dowiedziec sie wiecej na ten temat.

  1. Pani Agnieszko.

   Bardzo ciekawe pytanie? Czystość modułów ma ogromne znaczenie w procesie produkcji energii . Jeśli utrzymujemy powierzchnię ogniw w należytej czystości możemy liczyć na zwiększone uzyski. To wydaje się bardzo oczywiste aczkolwiek to jednak nie znaczy, że powinniśmy co tydzień dokonywać czyszczenia modułów. Większość markowych ogniw jest wyposażona w glass, które posiada powłokę samoczyszczącą. W przypadku występowania opadów brud, kurz, inne zanieczyszczenia zlatują wraz z deszczem. Zupełnie inaczej jak w przypadku samochodów J. W naszej opinii mycie ogniw to czynność. którą można przeprowadzać w cyklu 1 raz do roku. Najlepiej przed wysokim sezonem produkcji energii. Muszę jednak zdecydowanie stwierdzić że tę konkretnie pracę oddałbym specjalistom. Brak odpowiednich środków chemicznych, wody a przede wszystkim urządzeń dedykowanych może spowodować więcej szkód niż pożytku. Bezpieczeństwo i zdrowie to w naszej ocenie najwyższa wartość. W Giosan mamy osoby ,które posiadają odpowiednie doświadczenie jak i narzędzia by przeprowadzić tego typu czynności. Zapraszam do kontaktu opowiemy o szczegółach.

  1. Pani Magdo.

   Temat optymalizacji to bardzo złożone zjawisko i przy okazji w wielu sytuacjach jedyne rozsądne rozwiązanie dla użytkowników instalacji PV. Niestety jest to również element mocno zwiększający całkowity koszt systemu. Na dzień dzisiejszy nie ma odpowiedniego rozwiązania , które w 100% mogę polecić swoim klientom. Sytuacja jednak niebawem się zmieni i to jest naprawdę bardzo dobra informacja. Zwłaszcza dla tych osób, które chcą optymalizować swój string PV ale nie na każdym generatorze. Mniej znaczy taniej!
   Znany producent z którym mamy przyjemność współpracować wprowadził już te rozwiązanie. Musimy jednak chwile poczekać na dostępność tego produktu. Sam czekam z niecierpliwością na falownik M1. To jest robocza nazwa dla tego urządzenia.

 3. Witam , zgromadziłem klika ofert na instalację fotowoltaiczną i widzę różnice w podejściu do wyceny , mam w związku z tym kilka pytań.
  1. Czy prąd AC i DC muszą tak jak w państwa przypadku mieć osobne rozdzielnie ?
  2, Po co jest ta listwa wyrównująca , nie mam tego w innych ofertach ?
  3. W państwa ofercie mam również instalację odgromnikową , a w innych nie musze tego montować , Pan który oglądał mój dom
  stwierdził , że podłączą się do mojej istniejącej na domu .
  Podoba mi się Państwa oferta , ale chciałbym wiedzieć skąd te różnice i czy gdybyśmy nie mieli tych dodatkowych W/W zawartych w państwa ofercie rzeczy będę miał pełną gwarancję i nie będę miał problemów z ubezpieczeniem domu .

 4. Szanowni Państwo co zrobić z modułem PV ,który uległ zniszczeniu mechanicznemu .Konkretnie pytająć to czy na taki moduł jest jeszcze gwarancja i czy taki moduł po wymianie można jakoś w legalny sposób utylizować Będę wdzieczny za informacje .Miłej niedzieli

  1. Każdy moduł ma swoją moc znamionową STC. To tak naprawdę cyfra, która dokładnie odpowiada na Pana pytanie.

   Przykład 1 => Moduł 333 W będzie budował 1 kW na 3 szt. W przybliżeniu oczywiście
   Przykład 2 => Moduł 400 W to 2,5 szt na 1 kW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *